Jak wygląda badanie u urologa?

Okresowe badania lekarskie są niezbędnym sposobem na zachowanie prawidłowego stanu zdrowia. Co więcej, rutynowa diagnostyka umożliwia przedwczesne wykrycie różnorodnych chorób. Kobiety oraz mężczyźni powinni regularnie wykonywać badania urologiczne. Od czego jest urolog i jak przebiega wizyta u tego specjalisty? Jakie problemy mogą wykryć urolodzy? Jakie badania urolog wykonuje kobiecie, a jakie mężczyznom?

Od czego jest urolog?

Urologia jest jedną z wielu dziedzin nauk medycznych. Urolodzy są lekarzami, którzy mają za zadanie diagnozować, zapobiegać, leczyć, a w razie potrzeb wykonywać operacje w obrębie układu moczowo-płciowego. Konsultacje urologiczne są rekomendowane jednakowo kobietom i mężczyznom. W zdecydowanej większości przypadków schorzenia urologiczne dotyczą nieprawidłowości związanych z produkcją i wydalaniem moczu. Podłoże tych problemów może być niezwykle zróżnicowane, co pozwala wyróżnić kilka gałęzi urologii np. urologię onkologiczną dotyczącą pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami, urologię dziecięcą czy też urologię neurologiczną, gdzie problemy mogą być uwarunkowane uszkodzeniami rdzenia kręgowego czy chorobami jak stwardnienie rozsiane.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Konsultacja urologiczna niespecjalnie różni się od spotkania z innymi specjalistami. Podstawą jest oczywiście dokładnie przeprowadzone badanie podmiotowe, które powszechnie określa się mianem wywiadu lekarskiego. Pacjent opowiada urologowi o doskwierających mu dolegliwościach m.in. określając moment ich pierwszego pojawienia się czy też oceniając poziom intensywności. Na tej podstawie urolog decyduje się przeprowadzić dokładniejsze badania przedmiotowe, ale przeważnie wcześniej rekomenduje wykonanie diagnostyki uzupełniającej np. badania krwi, analizę próbki moczu, cytoskopię, urografię, RTG jamy brzusznej.

Jak wygląda wizyta u urologa po wykonaniu dodatkowych badań? W praktyce jest to ściśle uzależnione od uzyskanych wyników i płci. Z uwagi na to, że męski i żeński układ moczowy różnią się budową to specjalista przystępuje do innych procedur diagnostycznych. Co więcej, problemy urologiczne kobiet i mężczyzn są zgoła odmienne.

Niemniej jednak zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn kluczową rolę odgrywa dzienniczek mikcji. Ta prosta metoda polega na całodobowej ocenie oddawania moczu. Tym sposobem można przeanalizować funkcjonowanie układu moczowego i odnotować wszelkie odchylenia od normy. Dzienniczek mikcji powinien obejmować kilka dni, w tym także weekend.

Jakie choroby leczy urolog?

Urolodzy zajmują się leczeniem takich dolegliwości jak:

 • Krwiomocz
 • Kolka nerkowa
 • Choroby prostaty
 • Nietrzymanie moczu
 • Zaburzenia erekcji i impotencja
 • Kamica układu moczowego tzw. kamica nerkowa
 • Infekcje dróg moczowych np. zakażenie bakteryjne
 • Choroby nowotworowe układu moczowo-płciowego
 • Schorzenia zewnętrznych narządów płciowych np. wodniak jąder, załupek czy stulejka

Jakie badania wykonuje urolog kobiecie?

Dominującym problemem żeńskiego układu moczowo-płciowego są różnorodne nieprawidłowości związane z pęcherzem. W przeważającej liczbie przypadków mowa o nietrzymaniu moczu. Inkontynencja może mieć zróżnicowany charakter – począwszy od nietrzymania moczu z przepełnienia, przez wysiłkowe nietrzymanie moczu, a skończywszy na naglącym odpływie moczu.

Jakie badania wykonuje urolog kobiecie? Diagnostyka kobiecych problemów urologicznych zwykle opiera się na palpacyjnym badaniu obszaru podbrzusza, krocza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W przypadku nietrzymania moczu często wykonywane jest badanie urodynamiczne, które pozwala na przeanalizowanie funkcjonalności cewki moczowej i pęcherza.

Badanie urologiczne mężczyzn – na czym polega?

Kobiety znacznie częściej borykają się z problemem inkontynencji, ale to nie oznacza, że mężczyźni nie cierpią z powodu nietrzymania moczu. Dlatego też palpacja i urodynamika również wchodzą w skład badania urologicznego mężczyzn.

Niemniej jednak odmienna budowa układu moczowo-płciowego determinuje inne problemy. W przypadku mężczyzn są to wszelkiego rodzaju zaburzenia dotyczące gruczołu krokowego. Ten niewielki narząd, zwany też sterczem lub prostatą, odpowiada za produkcję wydzieliny gwarantującej wartości odżywcze plemnikom. Płyn gruczołu krokowego pozwala na dotarcie plemników do komórki jajowej i zapłodnienie. Problemy z prostatą mogą przyjmować postać fizjologicznego przerostu, stanu zapalnego lub zmian nowotworowych. Wizyta mężczyzn u urologa jest w zdecydowanej większości przypadków związana z oceną rozmiaru prostaty, co odbywa się poprzez badanie doodbytniczne (per rectum). Ponadto lekarze często rekomendują wykonanie analizy poziomu PSA – antygenu sterczowego, którego podwyższony poziom może wskazywać na problemy z prostatą.

Z jakimi problemami należy zgłosić się do urologa?

 • Uciążliwy świąd okolic intymnych
 • Ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu
 • Zbyt rzadkie lub zbyt częste oddawanie moczu
 • Niedogodności dotyczące prącia i jąder np. zaczerwienienie, tkliwość, obrzęk
 • Uczucie nieustannego parcia na pęcherz oraz wrażenie niepełnego opróżnienia
 • Zauważalne zmiany w moczu np. spienienie, obecność krwi, zaciemnienie barwy
 • Utrzymujące się dolegliwości bólowe w okolicach nerek, podbrzusza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa

MEDICUS – profesjonalne badanie urologiczne mężczyzn i kobiet

Firma Medicus to prywatna praktyka lekarska, która oferuje fachową diagnostykę i leczenie z dojazdem do domu pacjenta na terenie Krakowa. W naszym zespole znajdują się lekarze różnych specjalizacji, w tym także urolodzy. Możliwość wykonania badań diagnostycznych i leczenia w domu pacjenta jest idealną opcją dla osób starszych oraz każdego, kto nie ma możliwości pojawić się w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Osoby borykające się z niedogodnościami w postaci zaburzeń czynności pęcherza, nietrzymania moczu czy dolegliwości bólowych okolic intymnych zachęcamy do kontaktu. Nasi konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące działalności Medicus. Zachęcamy do rejestrowania terminów!

Bibliografia:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/286276
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21884-urologist
 3. https://www.healthline.com/health/renal-and-urological-disorders
 4. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/urologists-what-do-they-do

Similar Posts