krwawienie_i_plamienie_po_menopauzie

Krwawienie i plamienie po menopauzie – przyczyny i leczenie

Menopauza to czas wielu zmian w kobiecym organizmie, który może potrwać przez kilka lub kilkanaście lat. Niestety u części kobiet może nastąpić plamienie lub krwawienie po menopauzie. Co jest tego przyczyną? Jak sobie z tym radzić? Czy długotrwałe krwawienie w menopauzie jest niebezpieczne dla kobiet?

Menopauza – najważniejsze informacje

Klimakterium, przekwitanie czy też po prostu menopauza jest często określana mianem zwiastuna starości. Zmiany menopauzalne odnoszą się do stanu, w którym jajniki przestają pełnić swoje hormonalne funkcje i przestają produkować estrogeny. Efektem tego jest wzrost stężenia hormonów gonadotropowych: folikulotropiny (FSH) i lutotropiny (LH). Zmiany hormonalne wywołują w organizmie kobiet szereg objawów, które mogą być odczuwane jako dyskomfort, np. fale uderzenia gorąca, rozdrażnienie, nasilona potliwość, spadek libido, kołatanie serca.

Warto też dodać, że wraz z menopauzą dochodzi do zatrzymania krwawienia. Nie bez powodu menopauza jest kojarzona jako ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Zanim jednak dojdzie do całkowitego zaniku cykli menstruacyjnych, to wcześniej następuje zmiana ich obfitości i regularności.

Początek menopauzy to kwestia indywidualna – choć przeważnie występuje po 50. roku życia, to w praktyce u części kobiet może pojawić się po 40-stce.

Co oznacza krwawienie po menopauzie?

Plamienie przy menopauzie czy też krwawienie po menopauzie niekoniecznie musi oznaczać poważnego zagrożenia dla kobiety. Niemniej jednak nigdy nie powinno być bagatelizowane! Okres pomenopauzalny charakteryzuje się brakiem krwawień menstruacyjnych, dlatego każdorazowe pojawienie się krwi z pochwy należy skontrolować.

Krwawienie po menopauzie może oznaczać raka

Jedną z najpoważniejszych przyczyn jest choroba nowotworowa. W zdecydowanej większości przypadków jest to rak endometrium, który przeważnie dotyczy kobiet z otyłością, cukrzycą, PCOS lub nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli krwawieniu towarzyszą upławy o charakterystycznie nieprzyjemnym zapachu, to być może problem tkwi w raku szyjki macicy. Krwawienie z pochwy po 70-tce przeważnie wiąże się z mięsakorakiem – konieczne jest jednak wykonanie dokładnego badania histopatologicznego.

Długotrwałe krwawienia w menopauzie to efekt zmian zanikowych

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie po menopauzie stanowi rezultat zmian zanikowych błony śluzowej macicy i pochwy. Zanikowe zapalenie niezwykle często idzie w parze z nadmierną suchością, co w przypadku współżycia zwiększa szansę mechanicznych otarć nabłonka i uszkodzeń powodujących plamienie lub krwawienie.

Inne przyczyny krwawienia z pochwy w okresie pomenopauzalnym

 • Polipy endometrialne.
 • Przerost endometrium.
 • Nadżerki na szyjce macicy.
 • Zmiany zapalne narządów płciowych.

Krwawienie po menopauzie może stanowić efekt leczenia. Hormonalna terapia zastępcza samymi estrogenami zwiększa szansę zachorowania na raka endometrium. Podwyższone szanse rozwoju zmian nowotworowych endometrium dotyczą też kobiet, które stosują tamoksyfen w trakcie leczenia raka piersi.

Warto też dodać, że plamienie zamiast okresu może świadczyć o ciąży pozamacicznej lub poronieniu. Niemniej jednak kobiety w okresie pomenopauzalnym nie mają już zdolności prokreacyjnych, co wynika z zaniku funkcji wydzielniczej jajników.

Krwawienie i plamienie przy menopauzie – jakie badania wykonać?

Analiza histopatologiczna próbki endometrium stanowi fundamentalny element procesu diagnostycznego. Niemniej jednak nie jest to jedne badanie, które warto wykonać w przypadku krótko lub długotrwałego krwawienia w menopauzie. Konieczne jest przeprowadzenie pełnego i dokładnego badania ginekologicznego, w którego skład wchodzi:

 • Szczegółowy wywiad lekarski.
 • Wziernikowanie dla oceny zewnętrznych narządów płciowych.
 • Pobranie śluzu z szyjki macicy i przeprowadzenia analizy cytologicznej.
 • Sprawdzenie tkliwości, położenia i wielkości narządów wewnętrznych tzw. badanie dwuręczne.

W procedurze diagnostycznej krwawienia po menopauzie warto też uwzględnić inne i równie pomocne badania, które ułatwią określenie potencjalnej przyczyny problemu. Mowa tu o m.in. mammografii, badaniu palpacyjnym per rectum, przezpochwowe USG w celu oceny grubości i aktualnego wyglądu endometrium.

W jaki sposób leczyć krwawienie po menopauzie?

Leczenie krwawienia z pochwy po 70-tce i innych seniorek jest w głównej mierze związane z przyczyną występującego problemu. W przypadku infekcji bakteryjnych można wykorzystać dopochwowe antybiotyki i preparaty probiotyczne. Gdy krwawienia są uwarunkowane suchością pochwy, konieczne jest wdrożenie środków o działaniu nawilżającym.

Jeżeli przyczyna tkwi w endometrium, to istnieją dwa potencjalne scenariusze leczenia. Pierwszy polega na terapii hormonalnej, którą wykorzystuje się w przypadku przerostu endometrium bez atypowych symptomów. Drugi wiąże się ze zdiagnozowaniem raka endometrium. Wówczas konieczne jest usunięcie macicy wraz z przydatkami i węzłami chłonnymi, co zostaje uzupełnione leczeniem onkologicznym (np. immunoterapią). Zabieg chirurgicznego usunięcia macicy z przydatkami następuje też w przypadku polipów endometrialnych.

MEDICUS – profesjonalna opieka medyczna dla kobiet z menopauzą

Wiele seniorek w okresie pomenopauzalnym nie jest zdolna do pojawienia się w gabinecie lekarskim lub po prostu wstydzi się wizyty u ginekologa. Zwłaszcza gdy pojawia się plamienie lub krwawienie po menopauzie. Dlatego firma Medicus zachęca do skorzystania z usługi prywatnej opieki lekarskiej i diagnostyki medycznej z dojazdem do domu pacjentki! Usługi są realizowane na terenie Krakowa i najbliższych okolic.

Profesjonalna kadra doświadczonych lekarzy i pielęgniarek oraz dostęp do niezbędnego sprzętu diagnostycznego pozwala firmie Medicus na przeprowadzenie fachowej wizyty domowej. Na podstawie oceny stanu zdrowia i wykonaniu istotnych badań zostaje postawiona diagnoza, co pozwala rozpocząć skuteczne leczenie.

Osoby zainteresowane rezerwacją terminów i innymi pytaniami – zachęcamy do kontaktu!

Bibliografia:

 1. Bodera P., et al. „Menopauza – fizjologiczny okres w życiu kobiety.” Przewodnik Lekarza 2005, 8(5): 74-77.
 2. Grzechocińska B., Skórka B. „Krwawienia u kobiet po menopauzie.” Przegląd Menopauzalny 2006, 4: 218-222.
 3. Sobstyl M., et al. „Krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym.” Przegląd Menopauzalny 2010, 5: 349-352.
 4. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/254217,krwawienia-pomenopauzalne

[dostęp: 5.04.2024]

Similar Posts