L4 bez wizyty w gabinecie lekarza – czy to możliwe?
Choroba nie wybiera, a problemy zdrowotne mogą nastąpić w najmniej oczekiwanych momentach. Zwolnienie lekarskie, zwane potocznie L4, jest niezbędne przy wyjątkowo uciążliwych objawach. Dzięki niemu chory może odpocząć w domu i przeprowadzić skuteczne leczenie. Czy lekarz prywatny może wystawić L4 w każdym przypadku? Jak uzyskać L4 na wizycie domowej?
Kto i kiedy można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?
L4 przysługuje pacjentom ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Oznacza to, że o zwolnienie lekarskie mogą ubiegać się przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie. W przypadku tego drugiego rodzaju umowy konieczne jest opłacanie składek na ubezpieczenie.
Nie jest też zaskoczeniem, że zwolnienie lekarskie jest przeznaczone dla osób, których stan uniemożliwia wykonywanie pracy. Dlatego też lekarz wystawia L4 na podstawie przeprowadzonego badania i oceny aktualnego stanu zdrowia. Ponadto L4 przysługuje też osobom, które muszą opiekować się chorującymi bliskimi np. partnerem czy członkami rodziny.
Czy lekarz prywatny może wystawić L4?
Wiadomo, że do otrzymania L4 niezbędna jest wizyta lekarska. Zdecydowana większość osób decyduje się skorzystać z tzw. wizyty na fundusz, czyli opieki zdrowotnej przysługującej w ramach ubezpieczenia w ZUS. Niemniej jednak w praktyce jest to niekiedy niezwykle trudne, zwłaszcza jeżeli chodzi o wizyty u specjalistów. Brutalna rzeczywistość sprawia, że termin oczekiwania na konsultację i badania może trwać nie kilka dni, lecz kilka miesięcy. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na skorzystanie z prywatnej wizyty u specjalisty, gdyż w grę wchodzi zdrowie oraz konieczność poinformowania pracodawcy o nieobecności związanej z urlopem zdrowotnym.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy lekarz prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Prywatne L4 jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz ma podpisaną umowę z ZUS. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpłatnie i bez kolejek udać się do lekarza rodzinnego lub specjalisty po zwolnienie.
Warto jednak zaznaczyć, że L4 od lekarza prywatnego nie jest wystawiane od ręki! Podobnie jak na wizycie na fundusz, tak samo i podczas wizyty prywatnej musi zaistnieć podstawa zdrowotna do wypisania zwolnienia.
W jakich przypadkach można uzyskać L4 na wizycie domowej?
Nie można też przejść obojętnie wobec faktu, że część pacjentów nie będzie zdolna do pojawienia się w prywatnym gabinecie lub publicznym ośrodku opieki zdrowotnej. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług opieki lekarskiej z dojazdem do pacjenta i wystawienie L4 na wizycie domowej. Za przykład może posłużyć firma Medicus, która oferuje domowe wizyty lekarskie na terenie Krakowa i okolic.
Prywatna opieka lekarska z dojazdem do domu jest kierowana do:
- Pacjentów unieruchomionych z powodu przebytych operacji, urazów narządu ruchu bądź niektórych chorób np. przebyty udar, uszkodzenie móżdżku i związane z nim zaburzenia równowagi.
- Osób starszych, które z uwagi na problem funkcjonalne lub mentalne nie są w stanie samodzielnie pojawić się na wizycie u lekarza.
- Pacjentów uroginekologicznych, u których dalsza podróż może nasilać dolegliwości np. nietrzymanie moczu.
- Opiekunów osób chorujących przewlekle np. na choroby nowotworowe, zaburzenia psychiczne czy schorzenia hematologiczne.
- Osób borykających się z poważnymi infekcjami, przebiegającymi w asyście wysokiej gorączki i osłabienia, co uniemożliwia wyjście z domu.
- Pacjentów stomatologicznych z silnym bólem zęba, nierzadko kwalifikowanym do leczenia chirurgicznego, który nie daje możliwości wykonywania obowiązków zawodowych.
- Osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych jak agorafobia czy fobia społeczna oraz innych chorób psychicznych (np. ciężka depresja) utrudniających wyjście z domu.
- Osób w okresie rekonwalescencji po różnych zabiegach medycznych, które wymagają, aby pacjent pozostał przez kilka dni we własnym domu.
Ponadto domowe wizyty lekarskie mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które z innych i tylko znanych sobie przyczyn nie są w stanie pojawić się w placówce medycznej.
Czy lekarz prywatnie może wystawić zwolnienie na wizycie domowej?
Tak, ale i w tym przypadku lekarze muszą mieć podpisane umowy z ZUS. Specjaliści Medicus to doświadczeni lekarze z różnych dziedzin medycyny, którzy pracowali lub nadal pracują w wielu renomowanych ośrodkach opieki zdrowotnej na terenie Krakowa. Nasi lekarze mają stosowne uprawnienia, które pozwalają im na wystawienie zwolnień lekarskich.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
Czas trwania L4 na wizycie domowej, teleporadzie czy wizycie w gabinecie lekarskim jest w głównej mierze uzależniony od stanu pacjenta i problemu, który mu doskwiera. Maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego to 182 dni, ale w niektórych przypadkach jak ciąża czy gruźlica czas ten wynosi 270 dni.
Niemniej jednak podczas pierwszej wizyty lekarze nie wystawiają L4 na tak długo – przeważnie jest to kilka dni lub tygodni. Czas ten może zostać wydłużony wraz z potrzebami chorego np. postępowaniem choroby lub koniecznością powrotu do zdrowia po leczeniu.
Bibliografia:
- Zajchowska M. „Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a obowiązek lojalności wobec pracodawcy.” Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G-lus (2018), 65(2), 327-343.
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/twoje-prawo-do-zwolnienia-lekarskiego (dostęp: 17.09.2024)
- https://naszarecepta.pl/czy-lekarz-prywatny-moze-wystawic-l4-co-nalezy-wiedziec/ (dostęp: 17.09.2024)
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/9593256,l4-od-lekarza-na-wizycie-prywatnej-gabinet-musi-spelnic-dwa-warunki-oto-zasady-ktore-musisz-znac.html (dostęp: 17.09.2024)