Odtrucie alkoholowe w domu

Odtrucia alkoholowe Kraków są realizowane przez Specjalistyczną Praktykę Lekarską MEDICUS od 30 lat. W tym czasie wykształcił się zespół doświadczonych lekarzy, którzy prowadzą detoks alkoholowy w domu pacjenta. Lekarze SPL MEDICUS konsultują również chorych w prywatnych ośrodkach terapii na terenie województwa małopolskiego, m.in. TU I TERAZ oraz ODTRUCIA VIP. Proponujemy pacjentom leczenie farmakologiczne, wspomagające proces leczenia, udzielamy porad, co do sposobu postępowania w leczeniu alkoholizmu i towarzyszących zaburzeń psychiatrycznych i internistycznych.

W procesie odtrucia używamy kilkudziesięciu płynów i leków, których dobór zależy od stanu pacjenta. Lekarz, prowadzący odtrucie alkoholowe decyduje o sposobie odtrucia i leczenia farmakologicznego bezpośrednio po detoksie.

Pacjent, poważnie zatruty po ciągu alkoholowym wymaga podawania leków:

  • zastępujących działanie alkoholu
  • obniżających wysokie ciśnienie krwi i tętno
  • hamujących ewentualne wymioty
  • stymulujących przemianę materii
  • zmniejszających zagrożenie padaczką, zawałem czy udarem.
  • łagodzącym skutki uszkodzenia przewodu pokarmowego

Poważne zatrucie, występujące w ciągu alkoholowym nie może być leczone jedynie płynami!

Co więcej, samo podanie płynów nasila objawy odstawienia alkoholu i stwarza zagrożenie padaczką alkoholową! Prawidłowe, skuteczne odtrucie pacjenta po ciągu alkoholowym wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego, które może przeprowadzić jedynie doświadczony lekarz.

Wśród popularnych poglądów na istotę detoksu alkoholowego dominuje ten o “wypłukiwaniu’ alkoholu za pomocą kroplówek. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obniżenie poziomu alkoholu skutkuje pojawieniem się objawów odstawienia – przecież właśnie to obniżenie powoduje, że pacjent pije kolejną porcję, aby uniknąć “kaca”, czyli objawów odstawienia. Jest pewne, że próba ‘wypłukania” alkoholu (zresztą prawie niemożliwa poza wielodniową terapią) będzie skutkowała ciężkim objawem odstawienia i może prowadzić do kontynuacji ciągu przez pijącego oraz groźnych powikłań ciągu.

Częstym powikłaniem ciągu alkoholowego jest padaczka, zawał serca, udar mózgu, zator tętnicy płucnej i wiele innych poważnych zagrożeń.

Tylko doświadczony lekarz może spowodować zminimalizowanie skutków ciągu i przepisać leczenie po zabiegu odtrucia alkoholowego. Skutki zatrucia alkoholem trwają wiele dni; należy zaznaczyć,że obciążający dla zdrowia jest nie tylko sam alkohol,ale przede wszystkim produkty  jego przemiany. Poważne uszkodzenie układu nerwowego,niezależnie od zaburzeń w innych narządach może trwać przez długi czas. Laboratoryjne wykrywanie skutków ciągu alkoholowego jest możliwe po 6 tygodniach od jego przerwania. Prawidłowe odtrucie alkoholowe przerywa ciąg alkoholowy, redukuje jego poważne skutki i czas trwania zaburzeń, łagodzi najtrudniejszy okres dochodzenia do siebie. Pozytywny wpływ detoksu alkoholowego powinien być kontynuowany przez najbliższe dni za pomocą zaleconego leczenia farmakologicznego.

Pamiętajmy, że wybór sposobu odtrucia jest bardzo ważny, determinuje czas powrotu do zdrowia, komfort okresu po ustaniu ciągu i jego poważne skutki!

Lekarz, odbierający zgłoszenie służy informacjami i poradą telefoniczną. Pacjentów i najbliższych zapraszamy do kontaktu i ustalenia szczegółów.

Dowiedz się więcej

o odtruciach alkoholowych w domu