Ciąg alkoholowy – jakie ma skutki dla naszego organizmu?

Piję, bo lubię – choć te słowa mogą być wypowiadane żartobliwie, to nigdy nie powinny być bagatelizowane przez najbliższe otoczenie. Problem choroby alkoholowej jest bardzo duży, a wiele osób uzależnionych pozostaje w długim cugu alkoholowym, co ma niezwykle niebezpieczny wpływ na zdrowie i życie alkoholika. Czy odtrucie alkoholowe zawsze wymaga skorzystania z ośrodka terapeutycznego? Czy istnieje szansa na detoks alkoholowy w domu?

Czym jest cug alkoholowy?

Ciąg alkoholowy definiuje się jako stan upojenia alkoholowego, który jest utrzymywany przez ponad 48 godzin. Choć szereg osób mogło doznać takiego stanu np. podczas kilkudniowego wieczoru kawalerskiego lub innej imprezy, która koniec końców zostaje zakończona.

W przypadku uzależnienia cug alkoholowy ma nieco inny wymiar. Alkoholicy rozpoczynają prawdziwy maraton codziennego spożywania alkoholu, który może trwać nie tylko dni, ale i tygodnie czy miesiące. Wówczas osoba w ciągu alkoholowym tak naprawdę traci kontakt z rzeczywistością i koncentruje się wyłącznie na zaspokojeniu potrzeby wypicia ulubionego trunku. Ilość spożywanego alkoholu jest trudna do oszacowania i zależy w dużej mierze od twarzy nałogu. Czasami osoby w cugu utrzymują stan delikatnego upojenia alkoholowego, aby być nieustannie pod wpływem – w innych przypadkach ciąg przybiera postać upijania się do nieprzytomności.

Niemniej jednak każda postać ciągu alkoholowego wskazuje na zaawansowaną chorobę alkoholową i przeważnie wymaga konieczności kontaktu ze specjalistami, którzy zajmą się terapią i odtruciem alkoholowym osoby uzależnionej.

Ciąg alkoholowy – przyczyny

Nie będzie zaskoczeniem, że ciąg alkoholowy jest wynikiem nałogu. Fizyczne i psychiczne uzależnienie organizmu osoby uzależnionej wytwarza w alkoholiku trudną do zaspokojenia potrzebę wypicia, co przeważnie określa się mianem głodu alkoholowego. Picie kolejnych porcji alkoholu jedynie pogłębia głód, a to wydłuża stan upojenia i tym samym tworzy niemożliwe do przerwania błędne koło. Alkoholicy mogą w ten sposób funkcjonować przez kilkanaście czy kilkadziesiąt dni.

Niejednokrotnie zapijanie kaca z dnia wcześniejszego jest metodą na ograniczenie ryzyka występowania niezwykle uciążliwych następstw odstawienia alkoholu (zespołu abstynencyjnego). Następna dawka trunku pozwala utrzymać pożądany stan upojenia i nie dopuścić do wytrzeźwienia, które jest równoznaczne z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu wskutek braku niezbędnego alkoholu.

Inną i równie częstą przyczyną cugu alkoholowego jest złamanie się uzależnionego w okresie abstynencji. Choć alkoholik wie, jak przerwać ciąg alkoholowy, bo już udało mu się być przez długi czas w trzeźwości, to wskutek działania stresora i kontaktu z alkoholem powoduje powrót do regularnego picia. Niejednokrotnie alkoholicy wpadający w ciąg po uprzednim okresie abstynencji starają się z nawiązką zrekompensować brak alkoholu w organizmie – takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i często mogą prowadzić do poważnego zatrucia, które często grozi zagrożeniem życia.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Choroba alkoholowa, której towarzyszą kilkunastodniowe ciągi, jest przeważnie przewlekła. Oznacza to duże zaawansowanie psychiczne i fizyczne nałogu, co uniemożliwia alkoholikowi samodzielne zaprzestanie picia. W celu bezpiecznego i skutecznego przerwania cugu alkoholowego należy skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi profesjonalne odtrucie alkoholowe.

Pierwsze dni odstawienia od alkoholu przebiegają pod znakiem wielu niezwykle nieprzyjemnych objawów psychofizycznych, które wynikają z niezwykle silnej potrzeby wypicia kolejnej porcji. Odtrucie alkoholowe, aby było skuteczne, powinno być przeprowadzane pod ścisłą opieką i kontrolą lekarza. Tylko w takim wypadku ma ono szansę na długotrwałe powodzenie. Chory, gdy poziom alkoholu w jego organizmie spada, przechodzi przez zespół odstawienia – odczuwa wtedy silną potrzebę fizyczną, ale też psychiczną, spożycia alkoholu. To właśnie w tym momencie uzależnieni po raz kolejny sięgają po dawkę substancji uzależniającej, wpadając ponownie w ciąg alkoholowy. Dlatego też zadaniem odtrucia alkoholowego jest zastąpienie alkoholu w organizmie chorego lekami o podobnym działaniu. Przeprowadzenie odtrucia przez lekarza, daje możliwość uzyskania odpowiednich efektów, przy gwarancji bezpieczeństwa pacjenta.

Jak przerwać ciąg alkoholowy w domu?

W wielu przypadkach odtrucie alkoholowe jest realizowane w placówkach medycznych lub ośrodkach leczenia uzależnień. Niestety choroba alkoholowa może być na tyle niebezpieczna, że życie alkoholika wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Wówczas należy wykonać detoks alkoholowy w domu – to także świetna opcja dla tych osób, które chcą zachować anonimowość lub nie mają na ten moment możliwości, aby skorzystać z zamkniętego leczenia alkoholowego. Detoks alkoholowy w domu niesie za sobą te same efekty i korzyści, co odtrucie alkoholowe na oddziale:

  • nawadnia organizm,

  • usuwa pozostałości alkoholu,

  • oczyszcza wątrobę i wspiera proces jej regeneracji,

  • zwalcza wolne rodniki tlenowe i stres oksydacyjny,

  • wspiera uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów,

  • ułatwia opanowanie symptomów zespołu odstawiennego,

  • pomaga w odzyskaniu równowagi wodno-elektrolitowej,

  • minimalizuje ryzyko zagrożenia życia osoby uzależnionej.

MEDICUS – detoks alkoholowy w domu

Osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu oraz najbliżsi osób zmagających się z problemem choroby alkoholowej, które nie wiedzą, jak przerwać ciąg alkoholowy w domu mogą skorzystać z usług firmy Medicus. To prywatna praktyka lekarska z dojazdem do domu, biura czy hotelu, aby przeprowadzić profesjonalne i całkowicie bezpieczne odtrucie alkoholowe. W Medicus pracują lekarze i specjaliści o wieloletnim doświadczeniu, również w wykonywaniu detoksów alkoholowych w domu i opieki nad pacjentami w cugu alkoholowym. Realizują usługi na terenie Krakowa i okolic województwa małopolskiego – zainteresowanych dokładnymi informacjami zachęcamy do kontaktu telefonicznego.