Gorączka u dorosłego – kiedy jest zagrożeniem i jak reagować?

Choć gorączka u dorosłych nie jest niczym zaskakującym, to w niektórych przypadkach może okazać się wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Wysoka gorączka u dorosłego może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Jakie są objawy gorączki? Jak skutecznie zbić gorączkę u dorosłych? Czy skutki wysokiej gorączki mogą doprowadzić do trwałych następstw?

O czym świadczy gorączka u dorosłych?

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi około 36,6 stopni Celsjusza – natomiast wartości od 37 do 37,9 stopni Celsjusza określa się mianem stanu podgorączkowego, który przeważnie stanowi zwiastun nadchodzącego problemu zdrowotnego. Niemniej jednak stan podgorączkowy może być rezultatem szeregu innych czynników, niekoniecznie o podłożu chorobowym np. ciąży, zbliżającej się owulacji czy przesadnego zmęczenia psychofizycznego.

Gdy wartość temperatury ciała u dorosłego i dziecka przekracza 38 stopni Celsjusza, to wówczas mowa o gorączce. Jej pojawienie się jest jawnym sygnałem na to, że organizm toczy walkę z procesem chorobowym uwarunkowanym przez rozmaite czynniki zewnętrzne. Choć przypuszcza się, że to dzieci są szczególnie narażone z uwagi na w pełni niewykształcone mechanizmy odpornościowe, to w wielu przypadkach wysoka gorączka u dorosłych jest realnym zagrożeniem życia i przeważnie wymaga interwencji lekarza.

Wysoka gorączka u dorosłych – przyczyny

Mianem wysokiej gorączki u dorosłych określa się stan, w którym temperatura ciała pacjenta ma od 40,5 do 41 stopni Celsjusza. Przyczynami są przeważnie chorobotwórcze patogeny, które odpowiadają za wyzwolenie mniej lub bardziej niebezpiecznych infekcji m.in. bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty. Ponadto specjaliści wskazują, że gorączka u dorosłego może stanowić efekt oddziaływania rozmaitych związków toksycznych bądź czynników wyzwalających reakcje uczuleniowe (tzw. alergeny). Fachowcy określają je mianem pirogenów egzogennych, które oddziałują na fagocyty (komórki mające za zadanie oczyszczanie krwi z substancji utożsamianych za potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia) i wyzwalają produkcję mediatorów stanu zapalnego. W rezultacie dochodzi do pobudzenia ośrodka odpowiedzialnego za termoregulację i następuje podwyższenie temperatury ciała.

Ponadto wysoka gorączka u dorosłych może być rezultatem takich problemów jak choroby nowotworowe, niedokrwienne i krwotoczne udary mózgu, choroba zakrzepowo-zatorowa, schorzenia reumatyczne czy zatrucie np. spowodowane spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu, zjedzeniem nieświeżej żywności czy przedawkowaniem leków.

Najczęstsze objawy gorączki

Do głównych objawów gorączki zalicza się odczuwalne przez chorego podwyższenie temperatury ciała. Choć każdy organizm może nieco inaczej reagować na taki stan, to jednak w większości przypadków symptomy wskazujące na wysoką gorączkę u dorosłej osoby to:

 • dreszcze,

 • brak apetytu,

 • opuchlizna ciała,

 • szczękanie zębami,

 • wzmożona senność,

 • ból i zawroty głowy,

 • przesadne osłabienie,

 • obniżenie nastroju i apatia,

 • wzmożona potliwość ciała,

 • dolegliwości bólowe mięśni,

 • widoczne rumieńce na twarzy,

 • zmiany tempa przemiany materii

 • wzmożenie akcji serca i wzrost ciśnienia,

 • naprzemienne odczuwanie ciepła i zimna.

Długotrwale utrzymujący się stan wysokiej gorączki może doprowadzić do utraty przytomności, ograniczyć choremu kontakt z rzeczywistością oraz zaburzyć poczucie czasu.

Jakie są skutki wysokiej gorączki?

Temperatura ciała utrzymująca się na poziomie ponad 40 stopni Celsjusza stanowi realne zagrożenie dla życia chorego. Gorączka u dorosłych osiągająca wartość około 42 stopni Celsjusza określana jest mianem hipertermii. Skutkiem wysokiej gorączki może być trwałe zaburzenie czynności struktur białkowych, uszkodzenie błon komórkowych oraz obumieranie komórek układu nerwowego m.in. neuronów mózgowych. W związku z tym kilkudniowa wysoka temperatura ciała może doprowadzić do przegrzania i trwałego uszkodzenia mózgu, co doprowadzi do śmierci pacjenta. Dlatego też tego typu stan wymaga szybkiego reagowania i niejdnokrotnie konieczne jest skorzystanie z pomocy prywatnej opieki lekarskiej.

Inne skutki wysokiej gorączki to m.in. drgawki, wzmożenie akcji serca, zaburzenia świadomości, zwiększone zapotrzebowanie na tlen i ataki duszności – problemy te są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, które mogą mieć liczne choroby współtowarzyszące np. niewydolność serca czy nadciśnienie.

Jak zbić gorączkę u dorosłych?

Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na obniżenie nadmiernej temperatury ciała. Wykonywanie chłodnych okładów na czoło, regularnie nawodnienie czy stosowanie naparów ziołowych (np. czarny bez, dzika róża, owoce i liście malin czy kwiaty lipy) mogą okazać się skuteczne w przeciwdziałaniu gorączki u dorosłych. Jednak nie zawsze okażą się na tyle efektywne w przypadku wyjątkowo wysokiej temperatury. Jak zbić gorączkę u dorosłych, która stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Jednym ze sposobów jest podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. paracetamol, aspiryna, ibuprofen, naproksen), które oprócz normalizacji temperatury będą pomocne w przeciwdziałaniu innym dolegliwościom m.in. niwelowaniu zmian zapalnych czy ograniczeniu dolegliwosci bólwych. Niestety w ich przypadku niezbędne jest zachowanie ostrożności, gdyż oprócz wysokiej gorączki u dorosłych pacjentów mogą też być inne choroby współistniejące. Wówczas podanie NLPZ może zwiększać ryzyko niebezpiecznych interakcji lekowych.

MEDICUS – profesjonalna pomoc w przypadku wysokiej gorączki u dorosłych

Jeżeli nie wiesz, jak zbić gorączkę u osoby dorosłej lub wzrost temperatury ciała stanowi zagrożenie dla zdrowia domownika, to wówczas warto skontaktować się firmą Medicus. To prywatna praktyka lekarska oferująca wizyty domowe z dojazdem do pacjentów, która pomoże uporać się z problemem gorączki u dorosłych i ustabilizować stan osoby poszkodowanej. Medicus oferuje swoje usługi na terenie Krakowa i najbliższych okolic – zainteresowanych zapraszamy do kontaktu telefonicznego.