Migrena - jak sobie z nią radzić

Migrena – jak sobie z nią radzić?

Dolegliwości bólowe głowy to problem na tyle powszechny, że prawie każdy człowiek choć raz miał z nim do czynienia. Zgoła inaczej jest w przypadku migreny, która niezwykle często odznacza się dużym poziomem intensywności i tym samym uniemożliwia wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jak leczyć migreny? Czy istnieje skuteczny sposób na migrenę?

Czym jest migrena?

Migrena to odrębna jednostka chorobowa, która zaliczana jest do grona schorzeń neurologicznych. Mianem migreny określa się problem samoistnych dolegliwości bólowych głowy o charakterze napadowym i pulsującym. Co warte wspomnienia, migrena o wiele częściej dotyka ludzi młodych – ataki migrenowe przeważnie pojawiają się przed upływem 40 roku życia. Oprócz dużej intensywności bólu choremu towarzyszy szereg niedogodności, które dodatkowo utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Warto dodać, że poziom dolegliwości bólowych wzrasta wskutek aktywności fizycznej czy silnych emocji (np. stresu).

Jakie są przyczyny migreny?

Pomimo dynamicznego rozwoju technologii i medycyny wciąż nie ustalono, jaka jest przyczyna migreny. Migrenowe bóle głowy po dziś dzień rozwijają się z nieuzasadnionych powodów, a mechanizm ich powstawania znajduje się jedynie w sferze domysłów lekarzy. W większości przypadków wskazuje się równoczesny udział kilku czynników, które mogą potęgować wzrost ryzyka występowania tak silnych dolegliwości bólowych. Mowa tu o:

 • głodzie,

 • hałasie,

 • jasnym świetle,

 • braku równowagi hormonalnej,

 • przebywaniu na dużej wysokości,

 • nadmiernym zmęczeniu psychofizycznym,

 • stresie i innych przeżyciach emocjonalnych,

 • problemach ze snem – zbyt długi lub zbyt krótki,

 • niektórych środkach farmakologicznych np. leki na zgagę i wrzody typu ranitydyna,

 • gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych np. skoki ciśnienia i temperatury,

 • niektórych produktach spożywczych np. napoje alkoholowe, czekolada, ostre przyprawy, produkty zawierające kofeinę.

Ponadto warto też wspomnieć, że w części przypadków migrena jest uwarunkowana genetycznie. W tym przypadku mowa o zwiększeniu indywidualnej wrażliwości do reakcji neuronaczyniowych.

Migrena – objawy

Kwestia objawów migreny jest nieco złożoną sprawą. Przede wszystkim nie będzie zaskoczeniem, że dominującym symptomem jest oczywiście ból głowy – od umiarkowanego do bardzo silnego, pulsującego i przeważnie umiejscowionego bilateralnie (jednostronnie). W tym miejscu należy zaznaczyć, że lokalizacja bólu może być odmienna dla każdego z ataków. Oznacza to, że podczas pierwszego napadu dolegliwości występujące w obrębie czoła mogą być później odczuwane w okolicach płata skroniowego bądź w gałce ocznej. Podczas ataku migreny występują też takie niedogodności jak:

 • zawroty głowy,

 • nudności i wymioty,

 • wzmożona wrażliwość na bodźce – światło, zapach i hałas,

 • niedogodności wegetatywne np. nadmierna potliwość, dreszcze, dolegliwości bólowe brzucha.

Drugą grupą objawów są zwiastuny migreny, które określa się mianem aury. Aura przeważnie poprzedza atak migrenowy nawet o kilka dni. Charakterystyczną oznaką są zaburzenia prawidłowego widzenia np. zauważanie nieistniejących błysków światła, odblasków czy też pojawienie się mroczków przed oczami. Do innych niedogodności związanych z migreną z aurą należą m.in. uczucie drętwienia i mrowienia, problemy z koncentracją, kiepskie samopoczucie, brak apetytu czy nawet zaparcia.

Migrena z aurą i bez aury – różnice

Nie jest zaskoczeniem, że główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami migreny dotyczy obecności objawów zwiastujących napad bólowy. To jednak nie koniec rozbieżności. Migrena zwykła charakteryzuje się znacznie dłuższym czasem trwania napadu, który może utrzymywać się od 4 do nawet 72 godzin – w przypadku migreny z aurą, nie powinien przekraczać 60 minut. Inną i równie ważną różnicą jest sam ból. W przypadku migreny zwykłej jest przeważnie intensywny i ulega nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego. Natomiast migrena z aurą rzadko kiedy jest zaostrzona wskutek aktywności fizycznej.

Domowy sposób na migrenę

Brak znajomości dokładnej przyczyny choroby sprawia, że trudno wskazać konkretny i domowy sposób na migrenę, który okazałby się skuteczny w łagodzeniu występujących dolegliwości bólowych. Istnieje wiele przykładowych metod m.in. masaże rozluźniające mięśnie okolic głowy i szyi, przestrzeganie optymalnej ilości snu, zmiana dotychczasowej diety, prawidłowe nawodnienie, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu i napojów z kofeiną, czy też wprowadzenie ziołowej suplementacji w postaci rumianku, szyszek chmielu czy krwawnika. Niemniej jednak większość z nich nie działa doraźnie, a stanowi wyłącznie jedną z form profilaktyki.

Jak leczyć migreny?

Doraźne leczenie migreny polega na stosowaniu wysokich dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych. NLPZ z uwagi dostępności bez wymogu posiadania recepty, można zakupić w dowolnym momencie. Jednak ich działanie nie jest na tyle efektywne, aby pozwoliło uporać się z silną migreną. W innych przypadkach wykorzystuje się leki dostępne na receptę np. preparaty tryptanowe.

Farmakologiczne leczenie migren ma bardziej charakter profilaktyczny. Przewlekła farmakoterapia polega na codziennym stosowaniu leków, których właściwości mogą okazać się pomocne dla zmniejszenia liczby i siły napadów migrenowych. Leki, o których mowa to:

 • beta-adrenolityki,

 • antagoniści wapnia,

 • antagoniści serotoniny,

 • środki przeciwpadaczkowe,

 • inhibitory wychwytu serotoniny,

 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Medicus – profesjonalne leczenie migren

Firma Medicus oferuje domowe wizyty lekarskie, które są idealną opcją dla pacjentów z migreną uniemożliwiającą pojawienie się w gabinecie lub placówce medycznej. W naszym zespole pracują doświadczeni lekarze różnych specjalizacji, w tym także neurologii, którzy mogą okazać się niezwykle pomocni w walce z migrenowymi bólami głowy. Osoby z Krakowa i okolic zachęcamy do zapisów – nasi konsultanci z chęcią odpowiedzą na nurtujące pytania oraz rozwieją wszelkie wątpliwości.

Medicus – profesjonalne leczenie migren

Firma Medicus oferuje domowe wizyty lekarskie, które są idealną opcją dla pacjentów z migreną uniemożliwiającą pojawienie się w gabinecie lub placówce medycznej. W naszym zespole pracują doświadczeni lekarze różnych specjalizacji, w tym także neurologii, którzy mogą okazać się niezwykle pomocni w walce z migrenowymi bólami głowy. Osoby z Krakowa i okolic zachęcamy do zapisów – nasi konsultanci z chęcią odpowiedzą na nurtujące pytania oraz rozwieją wszelkie wątpliwości.

Bibliografia:

 1. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W. „Migrena – rozpoznanie i leczenie.” Forum Medycyny Rodzinnej 2007, 1.2: 109-114.

 2. Linde M. „Migraine: a review and future directions for treatment.” Acta Neurologica Scandinavica 2006, 114: 71-83.
 

Similar Posts