Parestezje – kiedy są niebezpieczne?

Parestezje kończyn to niezwykle uciążliwe dolegliwości, które mogą towarzyszyć różnorodnym schorzeniom. Co może stanowić przyczynę parestezji? Jak sobie z nimi radzić? U jakiego specjalisty należy szukać pomocy?

Parestezje ICD-10

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 określa parestezje symbolem R20.2. Pod pojęciem parestezji kryje się nietypowe odczucie w obrębie kończyn, tułowia lub głowy, które przyjmuje postać wrażenia drętwienia, mrowienia lub kłucia. Niejednokrotnie osoby z parestezjami kończyn dolnych i górnych czują przepływ prądu lub odnoszą wrażenie przesadnego gorąca. W wielu przypadkach parestezje kończyn, tułowia i głowy są rezultatem ucisku korzeni nerwowych. Specyficznym rodzajem są tzw. akroparestezje obejmujące wyłącznie dystalne części kończyn – dłonie i stopy wraz z palcami.

Parestezje kończyn – przyczyny

W zdecydowanej większości parestezje kończyn dolnych i górnych są spowodowane uciskiem korzeni nerwowych. Tego typu problemy mogą stanowić efekt różnorodnych niedogodności związanych z kręgosłupem np. dyskopatii, choroby zwyrodnieniowej, zespołów bólowych. Ucisk korzeni nerwowych i wynikające z niego parestezje kończyn są też często powiązane z wadami postawy. Nieprawidłowa sylwetka, asymetrie i towarzyszący temu dysbalans mięśniowy mogą doprowadzić ściskania nerwów. Jednak parestezje nie wiążą się wyłącznie z kręgosłupem. Mogą też pojawić się w przebiegu szeregu innych dolegliwości dotyczących kończyn np. zespołu cieśni nadgarstka oraz rwy kulszowej.

Parestezje kończyn, tułowia i głowy niekoniecznie muszą być rezultatem ucisku. Często przyczyna problemu tkwi w zmianach zapalnych lub uszkodzeniu nerwów obwodowych. Problem ten określa się mianem neuropatii. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest polineuropatia, która oprócz zaburzeń czucia o charakterze parestezji wywołuje też realne osłabienie siły mięśniowej.

Ponadto parestezje mogą stanowić efekt:

 • Cukrzycy
 • Boreliozy
 • Półpaśca
 • Niedoczynności tarczycy
 • Tocznia rumieniowatego
 • Nadmiernego stresu i chorób psychicznych
 • Chorób układu krążenia np. zakrzepica, nadciśnienie tętnicze, niewydolność żylna

Warto też dodać, że parestezje kończyn mogą być rezultatem przesadnego spożycia alkoholu i nałogowego palenia papierosów. Parestezje należy też różnicować z mimowolnymi i bolesnymi skurczami mięśni, które są przeważnie uwarunkowane niedoborami magnezu, potasu, wapnia bądź witamin B.

Meralgia paresthetica – co to takiego?

Zespół nerwu skórnego bocznego uda, czyli meralgia paresthetica jest formą neuropatii uciskowej. W jej przypadku ucisk korzenii nerwu skórnego bocznego uda wywołuje silne dolegliwości bólowe ze współtowarzyszącymi parestezjami. Jednak w przeciwieństwie do typowych neuropatii nie prowadzi do ograniczenia funkcji motorycznych nóg. Jednak parestezje kończyn dolnych mogą być na tyle intensywne, że chorzy decydują się ograniczyć aktywność. Wynika to z obawy przed pogorszeniem stanu wskutek zintensyfikowania bólu. Meralgia z parestezjami może być wywołana przez szereg czynników – począwszy od noszenia zbyt ciasnej odzieży, otyłości i ciąży, przez nieprawidłową dietę i choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), a skończywszy na wspomnianej już cukrzycy. Często meralgia paresthetica powstaje po zabiegach operacyjnych w rejonie pachwiny.

Parestezja – objawy, których nie należy bagatelizować

Okazjonalnie występujące mrowienie lub drętwienie nie powinno budzić obaw. Parestezje i towarzyszące im objawy często pojawiają się w życiu codziennym np. wskutek długotrwałego przesiadywania w jednej pozycji, która przyczynia się do ucisku nerwu. Jednak regularnie pojawiające się parestezje kończyn, tułowia i głowy z pewnością są sygnałem wymagającym konsultacji ze specjalistą. Przewlekłe drętwienie, kłucie i inne objawy parestezji niejednokrotnie przebiegają w asyście dodatkowych dolegliwości m.in. bólu, trudności z chodem, zmian skórnych o charakterze wysypek, wzmożonego oddawania moczu. To kolejne znaki, które wskazują konieczności kontaktu z lekarzem.

Jak leczyć parestezje kończyn dolnych?

Parestezje kończyn nie są chorobą samą w sobie, a raczej manifestacją problemu o innym podłożu. Dlatego też kluczową rolę w procesie leczenia odgrywa prawidłowo przeprowadzona diagnostyka. Znalezienie przyczyny powodującej objawy pozwala na wyeliminowanie parestezji. Niemniej jednak u szeregu pacjentów wykorzystuje się różne formy leczenia zachowawczego. Jedną z nich jest rehabilitacja ruchowa, która umożliwia np. odciążenie uciśniętych struktur nerwowych, złagodzenie dolegliwości bólowych i przywrócenie prawidłowego czucia.

MEDICUS – domowa diagnostyka i leczenie parestezji kończyn

Osoby z Krakowa i okolic, które borykając się z objawami wskazującymi na obecność parestezji mogą skorzystać z prywatnej opieki lekarskiej firmy Medicus. Oferujemy profesjonalne badania diagnostyczne oraz leczenie z dojazdem do pacjenta. W zespole naszych specjalistów znajdują się doświadczeni neurolodzy, którzy mogą pochwalić się wieloletnią praktyką kliniczną. Ponadto gwarantujemy dostęp do szeregu innych lekarzy np. chirurgów, gerontologów i urologów, będących wartościowym wsparciem dla procesu leczenia parestezji kończyn dolnych. Zachęcamy do kontaktu i rezerwacji terminów wizyt!

Bibliografia:

 • Patjin J. et al. „Meralgia paresthetica.” Evidence-Based Interventional Pain Medicine: According to Clinical Diagnoses 2011: 155-159.
 • Grossman M.G., et al. „Meralgia paresthetica: diagnosis and treatment.” JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons 2001, 9(5): 336-344.
 • https://fizjoterapeuty.pl/choroby/parestezje.html
 • https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/142681,meralgia-z-parestezjami
 • https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-neuropatie-uciskowe-w-obrebie-konczyny-dolnej

Similar Posts