Uderzenia gorąca o starszej osoby

Uderzenia gorąca po 60 roku życia – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Seniorzy z racji podeszłego wieku borykają się z przypadłościami, które nie są zbyt częste u osób młodych i w średnim wieku. Uderzenia gorąca i poty to przykład niedogodności, które niezwykle często towarzyszą osobom starszym. Co może stanowić ich przyczynę? Czy występują wraz z innymi objawami? Jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z tego typu nieprawidłowości?

Po czym rozpoznać uderzenia gorąca u starszej osoby?

Problem uderzeń gorąca po 60 roku życia dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn. Mianem uderzeń gorąca określa się nagłe i nieprzyjemne uczucie szybko rozprzestrzeniającego się ciepła. Niejednokrotnie fala gorąca jest początkowo odczuwana w obrębie głowy, a następnie rozchodzi się w obrębie twarzy, karku i klatki piersiowej. Zazwyczaj takie niespodziewane uczucie niezidentyfikowanego ciepła wyzwala dyskomfort.

Wskutek nagłego uderzenia gorąca dodatkowo pojawiają się takie niedogodności jak:

 • Wzmożenie potliwości.
 • Wzrost temperatury ciała.
 • Wzrost ciśnienia, ból i zawroty głowy.
 • Nasilenie pracy serca, często o nierównym rytmie.
 • Uczucie lęku i niepokoju, niekiedy też dezorientacja.
 • Zaczerwienienie na twarzy i szyi – ciągłe lub w postaci rozlanych i nieregularnych plam.

Gdy uderzenia gorąca i poty ustępują, to wówczas dochodzi do pojawienia się uczucia chłodu, które przeradzają się w dreszcze.

Czas trwania fali gorąca nie jest zbyt długi i przeważnie nieprzekraczający 5 minut. Częstotliwość jest z kolei zróżnicowana. Jednorazowe i sporadyczne epizody w ciągu kilku nie są raczej dużym problemem. Znacznie poważniejsze są uderzenia gorąca kilkanaście razy dziennie.

Najczęstsze przyczyny uderzeń gorąca i potów u seniorów

Uderzenia gorąca po 60 roku życia mogą być uwarunkowane przez różnorodne problemy zdrowotne. Podeszły wiek i postępujący proces starzenia się organizmu sprzyjają licznym nieprawidłowościom, które wywołują zaburzenia związane z termoregulacją. Poniżej lista najczęstszych przyczyn występowania uderzeń gorąca u starszych osób.

Choroby podwzgórza i przysadki mózgowej

Nowotwory lub niedoczynność tych rejonów mózgu ma niewątpliwie największy wpływ na występowanie fali gorąca i uciążliwej potliwości. Powodem jest fakt, że to właśnie w podwzgórzu znajduje się ośrodek termoregulacji. Dzięki temu umożliwia kontrolę optymalnej ciepłoty ciała.

Zaburzenia hormonalne

Uderzenia gorąca i poty dotyczą jednakowo seniorów płci męskiej i żeńskiej. W obu przypadkach problem mogą stanowić zaburzenia gospodarki hormonalnej, które nie są wynikiem chorób, a po prostu fizjologiczną reakcją starzejącego się organizmu.

 • U seniorów problem fal gorąca i uciążliwej potliwości może utrzymywać się na długi czas po przebytej menopauzie. Wskutek obniżenia estrogenu przeważnie dochodzi do wystąpienia innych objawów np. rozdrażnienia i chwiejności emocjonalnej.
 • Okres przekwitania nie jest wyłącznie domeną kobiet. Męska menopauza, którą określa się mianem andropauzy i jest związana z nadmiernym spadek testosteronu. Mężczyznom często towarzyszą problemy z libido, otyłość, spadek masy mięśniowej oraz wzmożone wypadanie włosów.

Nadciśnienie tętnicze

Skoki ciśnienia, a zwłaszcza jego patologiczny wzrost, często powoduje uczucie przegrzania i nagłe nasilenie potliwości. Wraz z nadciśnieniem przeważnie dochodzi do osłabienia wydolności krążeniowo-oddechowej, w związku z czym fale uderzeń gorąca mogą nastąpić przy mniej lub bardziej angażującej aktywności fizycznej np. wyjściu po schodach.

Nadczynność tarczycy

Wzmożona praca tarczycy i nadmierne wydzielanie jej hormonów skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto nadczynność gruczołu tarczycy prowadzi do nasilenia tempa przemiany materii, co również przekłada się na podwyższenie temperatury ciała.

Zaburzenia zdrowia psychicznego

Pogorszona kondycja psychiczna niezwykle często wywołuje problemy somatyczne np. nadmierną potliwość. Seniorzy narażeni na duży stres lub borykający się z zaburzeniami lękowymi i nerwicowym mogą doświadczać uderzeń gorąca.

Inne przyczyny uderzeń gorąca u starszej osoby

 • Otyłość i nadwaga
 • Źle zbilansowana dieta
 • Regularne picie alkoholu
 • Stosowanie niektórych leków
 • Nadmierne spożywanie kawy
 • Niektóre choroby metaboliczne np. cukrzyca
 • Infekcje układu moczowego i choroby prostaty
 • Zaburzenia neurologiczne np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane.

Czy uderzenia gorąca są niebezpieczne?

Okazjonalne wzrosty temperatury ciała nie powinny stanowić powodu do obaw. Regularne uderzenia gorąca kilkanaście razy dziennie wymagają jednak konsultacji z lekarzem, aby określić przyczynę występujących nieprawidłowości. Zwłaszcza że dla seniorów część schorzeń jest szczególnie niebezpieczna. Przykładowo – nadciśnienie tętnicze, które przeważnie idzie w parze z otyłością, wzmaga ryzyko rozwoju miażdżycy, udaru mózgu lub choroby niedokrwiennej prowadzącej do zgonu.

Jak przeciwdziałać uderzeniom gorąca po 60 roku życia?

Leczenie uderzeń gorąca i potów jest w głównej mierze ukierunkowane na przyczynę występujących niedogodności. Zgoła inna terapia zostanie zaproponowana seniorowi z powiększonym gruczołem krokowy, aniżeli starszej kobiecie borykającej się z nadczynnością tarczycy i współistniejącym nadciśnieniu tętniczym. Warto jednak wiedzieć, że są proste i bezpieczne sposoby, które mogą pomóc w normalizacji nadmiernej ciepłoty ciała. Mowa tu o m.in. ograniczeniu spożycia kofeiny, alkoholu i ostrych potrwa, zakup zwiewnej odzieży wykonanej z bawełny czy też regularna aktywność fizyczna.

MEDICUS – leczenie uderzeń gorąca u starszej osoby

Pojawienie się u seniora uderzeń gorąca kilkanaście razy dziennie wymaga konsultacji ze specjalistą. Prywatna opieka medyczna z dojazdem do domu pacjenta to propozycja firmy Medicus, która oferuje swoje usługi na terenie Krakowa i okolic. Dzięki doświadczonej kadrze wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek jesteśmy w stanie zadbać o osoby starsze, które z różnych przyczyn nie mogą pojawić się na wizycie w gabinecie. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły i zarezerwować termin.

Bibliografia:

 1. Ensrud K.E., et al. „Frequency and severity of hot flashes and sleep distrubance in post menopausal women with hot flashes.” Menopause 2009, 16(2), 286-292.
 2. Leidy S., et al. „Determinants of hot flashes and night sweats.” Annals of Human Biology 2006, 33(1), 4-16.
 3. Shanafelt T.D., et al. „Pathophysiology and treatment of hot flashes.” Mayo Clinic Proceedings 2002, 77(11), 1207-1218.

Similar Posts